حوله ای که جهانی شد!!

حوله ای که جهانی شد!!

حوله ای که جهانی شد|حوله خراشاد خراسان جنوبی|یونسکو

حوله بافی یا (توبافی) از هنرهای اصیل خراشاد خراسان جنوبی است.

خراشاد در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده، و از مناطق خوش آب و هوای خراسان جنوبی است. پارچه بافی یا توبافی در این روستا ریشه تاریخی دارد و قرن ها است که این صنعت رواج دارد، قدمت برخی کارگاه‌های پارچه بافی در خراشاد به بیش ‌از یک قرن می‌ رسد.

بانوان این روستا از زمان های قدیم علاوه بر کشاورزی و دامداری به تولید صنایع دستی از جمله فرش، گلیم و پارچه های سنتی مشغول بوده اند. توبافی قدمتی ۳۰۰ ساله دارد، در این هنر دستی از پنبه خالص برای بافت آن استفاده می شود.

از جمله محصولاتی که با این روش تولید می شود می توان به: حوله احرام، حمام، استخری، دست و صورت، آشپزخانه، دستمال جیبی، شال سر، سفره نان و… اشاره کرد.

از مهمترین ویژگی های این حوله ها و پارچه ها می توان موراد زیر را نام برد:

حوله بافی با قدمت ۳۰۰ ساله در خراسان جنوبی مدتی به فراموشی سپرده شده بود ولی اکنون چند سالی است که با تلاش بانوان هنرمند این روستا احیا شده و در ۲۰ روستای استان رونق دوباره گرفته است.

حوله ای که جهانی شد|حوله خراشاد خراسان جنوبی|یونسکو

تا چند سال پیش این هنر به فراموشی سپرده شده بود اما با پشتکار بانوان این روستا دوباره احیا شد، و هم اکنون به قطب حوله بافی کشور تبدیل شده است. پارچه و حوله های بافته شده در نمایشگاه ها به خصوص تهران عرضه شد و مورد توجه قرار گرفت و همین باعث دلگرمی به بافندگان شد که کار خود را ادامه دهند.

اقدامات انجام شده در راستای احیای این هنر باعث شد که در سال ۸۶ به‌عنوان اولین روستای هدف صنایع دستی کشور معرفی شود و در سال ۹۵ به ثبت ملی رسید. بعد از ملی شدن این هنر زیبا با همکاری اهالی روستا و مسئولان استان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی(یونسکو) به این روستا سفر کرده و توبافی ثبت جهانی می شود.

علاقه مندان جهت خرید این محصولات زیبا و دستباف می توانند به فروشگاه سایت آرمیتا کالا مراجعه نمایند.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها